Ateinančio rudens sezono hitas – vyrai su sijonais

Kai į Vilnių atvyksta škotų futbolo sirgaliai, moterys pradeda smalsiai spėlioti, kas po jų sijonais…

Mados istoriko žodis

Lietuvių kalboje posakis „vyras su sijonu“ turi žeminančią prasmę. O madoje? Mados istorija teigia, kad 1984-ieji buvo tie „lūžio metai“, kai sijonuoti vyrai pirmą kartą išėjo ant podiumo Londono ir Paryžiaus mados savaitėse. Tai iškart sukėlė diskusijų bangą. Moterų dizaineriai iš  vyrų mados „pasiskolino“ viską, kas įmanoma: kelnes, griežto kirpimo švarkus, įvairius kostiumų variantus: tiek dienai, tiek vakarui. Ar vyrai gali padaryti tą patį – dėvėti sijonus ir sukneles?

Mados kritikai teigia, kad moterys, prisiderinusios vyrų mados detalių, tapo dar erotiškesnės. Pavyzdžiui, specialiai siūti „Dolce&Gabbana“ kelnių kostiumai pabrėžia šlaunų ir klubų liniją, kuri anksčiau buvo beveik nepastebima. Taip ir vyrams moterų aprangos detalės suteiks daugiau erotiškumo. O visas triukšmas yra dėl nieko – jis tik atkartoja tokį pat triukšmą, kilusį, kai ant podiumo pirmą kartą pasirodė moterys su kelnėmis. Mados tendencijos yra susijusios su besikeičiančiais lyčių vaidmenimis ir stereotipais visuomenėje. Juokaujama, kad moterys iš vyrų pasiėmė viską, net vidurio amžiaus krizę…

Be sijonų, vyrai renkasi ir kitus moterų mados atributus, tokius kaip spalvingos aptemptos tamprės ir batai paaukštinta pakulne. Vienas didžiausių sijonų propaguotojų dizaineris Marc Jacobs pats dažnai pasirodo viešose vietose apsirengęs šį rūbą ir savo pavyzdžiu skatina kitus vyrus taip pat nesigėdyti. Jis dažnai dėvi klasikinį derinį: juodą sijoną ir baltus marškinius. Dėvi sijoną taip, kaip dėvėtų mėlynus džinsus. Abejojantiems jis primena, kad sijonai – senovės škotų ir japonų karių drabužis.

Psichoterapeutas: būdas valdyti visuomenę

Psichoterapeutas Olegas Lapinas pastebi, kad mada – vienas iš būdų valdyti visuomenę. Mados tendencijų kaitą jis aiškina istoriniais laikotarpiais: „Manau, kad mada atspindi idėjas, tvyrančias kiekvienu laikotarpiu visuomenėje“. Pavyzdžiui, vyraujant patriarchatui, ryškėja kategorijos: „gėris – blogis“, „teisinga – neteisinga“, „vyriška – moteriška“. „Tuomet vyrų mada pabrėžia tradicinį vyriškumą, o moteriška mada – moteriškumą“, – teigia Olegas Lapinas.

Kultūrologai ginčijasi, kokiame laikotarpyje mes gyvename dabar, bet aišku, kad ne patriarchato.

„Vyrauja ribų ištrynimas, o mados tampa „unisex“ arba moteriškomis. Tautai svarbu išlaikyti gerovę ir taiką. Agresyvius vyrus reikia „sušvelninti“, „atskiesti“ moteriškumu ir gėjų kultūra. Vyrai „sutaikomi“ auklėjimu, kuris yra moteriškas, o agresyvūs vyrai priskiriami teroristų ar psichopatų kategorijai – tai yra išstumiami į visuomenės pašalius“, – kalba Olegas Lapinas.

Kiltas. Ir Mėnulyje – kiltas

Diskutuodami apie vyrus su sijonais, dažnai minime Škotiją. Tik pavadindami jų dėvimą rūbą „sijonu“, galite įžeisti škotą. Škotiški sijonai vadinami kiltais. Ši aprangos detalė žinoma dar nuo 16 amžiaus. Kiltai siuvami iš storos vilnos ir turi ypatingą raštą, vadinamą „tartaru“ – kadaise pagal kilto langelių spalvas ar marginimą buvo galima nustatyti, kokiam klanui ar genčiai priklauso žmogus. Priskaičiuojama net iki 4000 skirtingų „tartarų“.

Kiltai nėra pigūs: kiekvienam kiltui reikia apie 8 metrų medžiagos ir gamyba užtrunka iki 15 valandų. Kiltas sveria apie 2,5 kilogramo. Karinis kodeksas teigia, kad kiltais privaloma apsijuosti be jokių apatinių, vienintelės išimtys taikomos dūdų orkestrantų aprangai, sporto varžybų dalyviams bei renginiams, kuriuose yra damų.

2009-aisiais „Slajn“, vienas iš pagrindinių kiltų gamintojų, paskelbė, kad po jų kiltais privaloma dėvėti apatinius. Tai papiktino Škotijoje garsų „Tartam Army Magazine“ redaktorių: „Škotai didžiuojasi pelnę daugybę pergalių ir nugalėję mūšiuose – nuo Bannockburn 1314-aisiais iki Wembley 1977-aisiais – ir tai nesikeis. Mūsų nacionalinė apranga padeda mus atpažinti visame pasaulyje ir vien mintis kažką dėvėti po kiltu privers subyrėti iliuzijas ir sudaužys moterų širdis.“

Šiandien škotai iki šiol mielai apsijuosia kiltais, tačiau juos renkasi per šventes ar sporto varžybas, o prašmatnesnį variantą iš brangesnių medžiagų galima pamatyti oficialių progų metu.

Nežinia – tiesa ar legenda – bet teigiama, kad Alan Bean, „Apollo 12“ komandos narys, buvo pasipuošęs kiltu išsilaipinimo į Mėnulį metu 1969-aisiais.

Londono mados savaitė

Kodėl apie vyrus ir sijonus kalbame būtent dabar? Nes tai – vienas svarbiausių ateinančio šaltojo periodo mados hitų. Vyriški sijonai vėl karaliavo ant podiumų Londono mados savaitės skirtos rudens/žiemos sezonui.

Ši mada primena dešimtmetį atgal, kai iš karto keletas aukštosios mados atstovų – „Yves Saint Lauren“, „Yohji Yamamoto“, „Alexander McQueen“ – savo 2009 m. rudens ir žiemos sezono vyriškų drabužių kolekcijose pristatė sijoną.

„Vilkėti sijoną, tai dar nereiškia būti nevyrišku, –  paaiškina mados kūrėjas Jean-Paul Gaultier, – vyriškumas – tai ne tavo dėvimi rūbai. Tai kažkas giliau tavyje. Moterys ir vyrai gali dėvėti tokius pat rūbus ir vis tiek būti moterimis ir vyrais. Tai puiku!“

Debatai: už ir prieš

Jeigu Jums tektų eiti į debatus (nors ir su savimi), pagrindiniai argumentai UŽ sijonus vyrams yra:

  1. Jie išties patogūs ir nevaržo judesių.
  2. Jie vėsesni vasarą ir karšto klimato zonose.
  3. Jie patraukia dėmesį.
  4. Žmonės turi turėti laisvę rengtis taip, kaip tik jie nori
  5. Kuriantieji madą turi drąsiai tyrinėti, eksperimentuoti ir peržengti ribas.
  6. Moterys dėvi kelnes, tad kodėl vyrai negali – sijonų?

 

Pagrindiniai argumentai PRIEŠ sijonus vyrams yra:

  1. Jie atrodo keistai.
  2. Jie atrodo moteriškai.
  3. Jie provokuoja ir gali iššaukti smurtą.
  4. Vyrai neturėtų menkinti savo socialinio statuso, vilkėdami kitos lyties drabužius
  5. Vyrai, vilkintys sijonus ir sukneles, pažeidžia religines normas ir tradicijas.
  6. Kur rasti vyriško dizaino ir dydžių sijonų?

Taigi, o Jūs – labiau „už“ ar „prieš“? Ar jau išsirinkote sijoną savo rudens sezonui?

(Naudotos apnews.com, vogue.com, trendland.com, wonderlandmagazine.com nuotraukos).

Ką nešioja šiuolaikiniai vyrai?

MODERNIOSIOS TECHNOLOGIJOS VYRŲ MADOJE Žinomo šiuolaikinio amerikiečių atlikėjo, prodiuserio ir tikrai stilingo vyro Pharrello Williamso ištartą mintį, kad mada yra daugiau jausmų ir nuojautos, o ne...

2019 metų vyrų mados tendencijos

Kokie jums buvo 2018 metai? Stilingi, pilni staigmenų, o gal kardinalių gyvenimo pokyčių? Šį kartą kviečiame užmesti akį į populiariausias 2019 metų mados tendencijas vyrams – papasakosime, ką ir...

Jis pasiekė NYC viršūnę ir tada… pradingo

Tikras mados detektyvas yra tada, kai Jūs perkate konkretaus žmogaus vardu ir pavarde pavadintą prekę, o tas konkretus dizaineris prie rūbo kūrimo visai nėra prisidėjęs. Lieka tik prekės ženklas –...